Мозъчните възпаления водят до депресия и деменция
Възпалителните процеси са пряко свързани с мозъка
Защо страдаме от депресия и деменция?
Допреди няколко години се смяташе, че инфекциите водят до възпаления само в тялото – вярваше се, че има някаква невидима бариера между корпуса и главата. Но вече е ясно, че те са част и от проблемите, свързани с мозъка. А участието на имунитета във всичко това е в основата на новите терапии.
Мозъкът бързо се очертава като един от новите органи, които се влияят пряко ит всяко вътрешно възпаление. На лекарите, които са завършили медицина в края на ХХ век, им е било обяснявано, че има „невидима бариера между мозъка и имунната система“.
През ХХI век обаче стана ясно, че те са дълбоко свързани помежду си и са в непрекъснат контакт. Едва сега медицинските умове се отварят за идеята, че възпалението може да бъде толкова широко и дълбоко, че да замеси в този процес дори мозъка, водейки до умствени разстройства, депресии и т. н.
Напредъкът в лечението на множествена склероза (МС) показва пътя, по който трябва да се движи терапията в следващите години.
Много от новите лекарства за МС са проектирани така, че да предпазват пациентите от увреждане на мозъка, причинено от собствената им имунна система, която се е активизирала като отговор на някакво възпаление. Изучаването на този механизъм може да доведе до пробив в превенцията и лечението на състояния като депресия, деменция, психоза.
Вероятно в най-близко бъдеще депресията ще се лекува като артрита, психозата – като рака, а МС – като грип, коментират учените. И допълват, че лекарството, лицензирано първоначално като средство за борба с МС, вероятно ще е ефективно и при хора с шизофрения. Защото всичко, от което страдаме, ще се окаже продукт на най- обикновено възпаление – дори необяснимата тъга през зимата.
Не пропускайте да видите и ⤵️Изпадаме в депресия от енергийно натоварване
Как да станем от леглото, когато сме в депресия?
Премахнете гъбички и депресия с индрише