Именни днисв. Анна

Успение на св. Анна

Успение на Св. Анна - 25 юли

На 25 юли е църковният празник Успение на Света Анна. На този ден православната църква отбелязва смъртта й.

Източноправославната църква чества пазника на Света Анна още от 6 век, като тя и съпругът й Йоаким са наричани Свети и праведни богоотци.

Българската православна църква отбелязва зачатието на Света Анна на 9 декември.

На Успение на св. Анна празнуват имената (именници)

АНА, АНЕЛИЯ, АНЕТА, АНИЦА, АНКА, АННА, ЕВПРАКСИЯ, ЯНА, ЯНИСЛАВ, ЯНИСЛАВА, ЯНИТА

Успение на Св. Анна - 25 юли
Успение на Св. Анна – 25 юли

Светицата, е смятана за майка на Дева Мария и баба на Исус Христос. Тя покровителства родилките, бременността, брака и майчинството. Името Анна е едно от най-разпространениете женски имена в християнския свят.

Житие на светицата

Библията разказва, че Анна и съпругът й Йоаким дълго време не можели да имат дете и се зарекли да го посветят на служба на Бога, ако се сдобият с такова. Минало много време и ги посетил ангел, който им съобщил, че молитвите им са чути и те ще бъдат благословенни с дете. Света Ана заченала в деветия ден на месец декември и дъщеря й Дева Мария се родила на осми септември. Когато детето навършило три години, родителите й я въвели тържествено в храма и я посветили на Бога, както се били зарекли пред ангела.

Поверия

На днешния ден жените не трябва да работят, за да не се разболяват децата им. Ако в къщата има бременна жена, се следи кой ще е първият гост през този ден и се вярва, че бъдещото бебе ще е от същия пол.

Празника в България

Българите наричат празника Лятна света Анна. Той е разпространен в района на Западна България и Родопите, особено в Асеновградско. Там приемат, че Лятната св. Анна бележи края на лятото.

В Източна България на Лятна св. Анна жени и деца тръгват да берат лековити билки по полето.

После ги изсушават и запазват за лек през годината.

В Западна България срещу празника се извършват различни магически действия срещу магьосници, бродници и житомамници, които обират чуждото плодородие.

Стопаните отиват да преспят на нивите си, за да попречат на злосторниците да откраднат житото им.

В югозападните български краища на Лятна св. Анна организират оброк – служба с курбан, в която взима участие целият род. Жертвоприношението се прави, за да омилостивят светицата и тя да предпази нивите от пожар и градушка. Пак там през лятото тачат св. Анна за предпазване от огън и пожар и я наричат „Опърлия”.

Обичаи

Светицата се почита най-вече от жените като покровителка и защитница на бременните невести и на раждаемостта. За да могат да износят плода и да раждат леко, на празника на Лятна св. Анна се спазват строго някои забрани – не се работи нищо, не се пере и мие, не се шие и плете.

Много е разпространено старото поверие, че ако „трудна жена работи на св. Анна, ще пометне”. На празника бременните жени и младите булки отиват на черква, молят се за здравето на децата и палят свещи пред иконата на светицата закрилница.

Обкичват иконата с цветя и я даряват с ризи, чорапи, кърпи, пари. След края на църковната служба майките раздават пресни пити в двора на черквата и из махалата, за да бъдат здрави рожбите им. Вярва се, че светицата пазела децата от „огън” – висока температура и треска.

👉Календар с Именни дни

👉Вижте всички Именни дни през Юли

Вижте още и ⤵️
Поверия за св. Анна
Поверия за св. Анна
Пожелания за имен ден
Пожелания за имен ден на мъж
Пожелания за имен ден на мъж

Свързани статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button