Видовден се празнува на 15 юни /28 юни по стар стил/. Този ден не е включен в църковния календар защото няма сведения да съществува светец с подобно име. Произходът му се свързва с легенди и предания от езически времена.
Ето и кратков видео с информация за празника ⤵️
💌 Абонирайте се за нашия видео канал за да не пропуснете следващото ни интересно видео по темата!
На тази дата се почитат двамата светци Елисей (Лисе) и Вартоломей и тяхната сестра Вида. Това е денят за предпазване от градушки и други природни бедствия. Елисей и Вартоломей, както и Герман (също смятан за техен брат) са известни още с името „светците – градушкари”, които изпращат природни стихии, най-вече градушки. Те поразяват провинилите се, които заслужават наказание. Именно тук трябва да търсим и произхода на израза: „Ще дойде Видовден„. Природните бедствия и злините поразяват виновните и един ден ще стане ясно кои са те.
Хората вярвали, че градушките идват като възмездие за греховете и това е довело до представата, че на Видовден наяве излизат всички сторени злини.
Видовден именници: АВГУСТ, АВГУСТИН, АВГУСТА, АВГУСТИНА, ВИДЕН, ВИДИН, ВИДА, ВИДЬО, ВИДОЛ, ВИДКО, Вида, Видин, Видул, Видьо, Виден, Виденка
В България празникът се отбелязва на много места, но предимно в райните на Годеч, Брезник и Трън.
Прието е, че на този ден не трябва да се подхваща никаква работа, за да не се разгневят светците градушкари Вартоломей и Елисей, братята на Вида.
Видовден се празнува също за здраве на очите и против слепота – в навечерието на празника се поставя китка трендафил в дъждовна вода, събрана от листата на растението вида лугачка, и се вярва, че тя лекува болни очи.
На Видовден момите изпълняват магически практики и любовни гадания: мият се с „видовденска“ вода, за да са хубави и буйни косите им и да са красиви лицата им; срещу празника те отрязват три стръка от растението шавар, наричат ги на имената на момците, които харесват, и вярват, че до края на годината ще се омъжат за момъка, чийто стрък е израснал най-високо.
Позната е практиката момите да изнасят от раклите чеизите си и да ги простират по оградите. По този начин ги проветрявали, слънцето ги напичало, но не само това. По-важното било да ги видят съседите и ергените.
Видовден е свързан и с култа към слънцето. На празника хората стават рано, за да видят как изгрява слънцето. Вярва се, че това ще ги направи здрави и весели.
Вижте още и ⤵️
Ще дойде Видовден
Видовден
Пожелания за имен ден на мъж
Пожелания за имен ден на жена
Пожелания за имен ден