Съдържание
Сезонното хранене има за цел да поддържа енергетичния баланс на организма. То включва практически всички натурални продукти, като поставя акцента върху някои от тях в зависимост от състоянието на организма и периода от годината.
Според специалистите по източна медицина това, което е добро за лятото, съвсем не е подходящо за зимата и обратното…
Храната и билките имат най-голямо значение върху нашата жизнена енергия. Представете си храносмилането във вид на тенджера със супа, бълбукаща на огъня. Нашата цел е да се постигне тихо и равномерно готвене. Затова е необходимо огънят да се регулира, както и да се знае в какво количество и в какъв ред да се поставят в супата продуктите, за да не спира процесът. Но и да не изкипи супата.
Голямо количество „студени“ продукти може да спре кипенето, т. е . да предизвика проблеми с преработването в стомаха. Много „горещи“ продукти ще причинят кипене на супата – главоболие и други проблеми.
Правилно и според сезона подбраните подправки ще позволят да постигнем равномерен процес на готвенето. В този случай организмът получава максимум енергия и хранителни вещества за поддържането на своите жизнени сили.
На всеки сезон съответства определен елемент и дава важни органи на тялото, на които трябва да се обърне специално внимание. За неутрализация на вредните влияния и поддържане на отслабените органи се препоръчват определени видове храни и билки.
Зима
Елемент – вода
Органи – бъбреци и пикочен мехур
През зимата имаме една задача – да съхраним енергията.
Зимният студ, кратките дни и дългите нощи потискат вътрешният огън на тялото. Китайците смятат, че нашата жизнена енергия се запазва в бъбреците, затова грижата за тях съдейства за благополучното преодоляване на зимния период.
За природата зимата е време на покой и човек трябва да се съобразява с това. Дългите зимни нощи не са грешка на природата, а сигнал, че трябва повече да си почиваме, да не изтощаваме организма чрез прекалена активност. Но зимното забавяне на темпа не трябва да достига до крайности и да се превръща в летаргия. Зиморничавостта, дискомфортът, честото уриниране, болките в кръста, намаленото полово влечение са признаци за изтощаване на енергията.
През зимата трябва да се употребява главно гореща храна (или най-малкото варена) – това ще облекчи нейното усвояване и ще позволи да поддържате имунитета. Увеличете в менюто си относителния дял на месната храна (особено овчето), краве масло, шоколад, ядки, кореноплодни, тиква. Намалете зърнените храни.
Зимата не е добър сезон за пресни плодове, с изключение на цитрусовите. Полезни са също загряващите билки, укрепващи кръвообръщението – босилек, майорана, анасон, хвойна, чубрица, естрагон.
В храненето ви през студения сезон обезателно трябва да са включени „горещи“ подправки: канела, джинджифил, куркума и зеленчуци – лук и чесън.
Канела
Канелата притежава сгряващо действие, подобрява работата на бъбреците и храносмилателната система. Използва се в печива и кексове, в горещи напитки – като пунш и глинтвайн, и прекрасно се съчетава с овче, свинско и кокоше месо. За децата е полезно да давате горещо мляко с канела и мед вечер за добър сън.
Джинджифил
Сушеният джинджифил разпалва нашия вътрешен огън и усилва кипенето на „супата“. Той помага при вяло храносмилане, лош апетит, диария, гадене, метеоризъм, кашлица. Чаят от джинджифил е полезен про постоянно студени ръце и крака. Джинджифилът придава изтънчен вкус на супите, особено на зеленчуковите, и на бульоните от птици. Подобрява вкуса на печеното свинско. патицата, зеленчуковото рагу, фаршированите зеленчуци, гъбените блюда. Джинджифилът, както и канелата, трябва да се употребяват предпазливо при повишена температура, бременност и кръвотечения.ю
Куркума
Куркумата влияе благотворно върху стомаха, жлъчния мехур и бъбреците. Благодарение на съдържанието в нея на оцветителя куркумин блюдата придобиват приятен златисто-оранжев цвят и изглеждат много апетитно, което се отразява благоприятно на отделянето на стомашен сок. Куркума се добавя в месни, рибни и зеленчукови ястия. В малки количества тя подобрява аромата на сладкарските изделия и маринатите. Добре се съчетава с кокоши бульон и блюда от птици.
Жен-шен
Жен-шен е силно тонизиращо средство. Той увеличава енергията, подобрява храносмилането и работата на дихателната система, помага на организма да се бори с хроничната умора. Употребява се или във вид на спиртна настойка, или във вид на чай. Препаратите от жен-шен не бива да се пият при простуда или грип, особено с повишена температура. Не трябва да се употребява и от хипертоници.
Вижте още и ⤵️
Медът като лекарство и храна
Пролетта е най-критичният период за организма
Енергия и храна за всеки ден
Кои са най-здравословните храни