Отокът е повишено натрупване на течност в междуклетъчните пространства или в телесните кухини. Той възниква тогава, когато скоростта на преминаване на течността в тъканите е по-висока от тази на нейната резорбция, обясняват медиците.
Причините за това могат да са както логични, така и напълно нелогични, но в основата на този процес е защитната функция на организма, когато нещо не е наред.
Задържането на течности е състояние, което създава сериозен дискомфорт у хората. Сред най-честите заболявания, протичащи със задръжка на течности, е сърдечната недостатъчност, чернодробната патология, съдовата болест и високото кръвно налягане също могат да се прояват с оток по краката, в областта на корема и дори на лицето. Но ако човек няма сериозно заболяване, трябва да е запознат с възможностите сам да коригира процеса по извеждането на излишните течности от тялото си, за да не се чувства подбухнал.
На първо място трябва да се обърне внимание на това, дали не консумира твърде много сол. Натрият в солта се свързва с водата в тялото и спомага за поддържането на баланса на течностите.
Ако често консумирате твърде солени ястия, напълно в реда на нещата е тялото ви да задържи вода. Лекарите уточняват, че ежедневната дажба сол варира според човека. Хората с високо кръвно налягане, диабет и бъбречна недостатъчност не бива да приемат повече от 1,5 грама. Затова пък спортистите имат нужда от около 3 – 4 грама (те губят определени количества натрий чрез по-обилно потене).
Магнезият е друг минерал, който трябва да присъства в организма на всеки човек, за да осигури оптимален баланс между електролити и течности. Той участва в повече от 300 ензимни реакции, които поддържат безпроблемно функционирането на тялото. Редица проучвания потвърждават, че приемът на магнезий намалява количеството на задържаната в тъканите вода.
Има едно конкретно проучване, според което 200 милиграма магнезий на ден редуцират значително отоците при жени с предменструални симптоми. Същото количество е имало и положителен ефект върху други класически симптоми при менопауза, като промени в настроението, подуване на стомаха и чувството за отпадналост.
Третото вещество, на което трябва да се обърне внимание, е витамин В6. Може би всички знаят, че приемът му редуцира задържането на вода в тъканите. Има няколко проучвания, които потвърждават това – Те отново са свързани с жените с предменструален синдром. На тях диетолозите препоръчват храни като пуешко и телешко месо, сурови ядки (предимно шам- фъстък), риба тон, авокадо, слънчогледови семки, сусам и т н, именно за предотвратяване на отоците по краката.
Трябва да се кажат няколко думи и за калия, който подобно на магнезия и натрия, също е минерал от особено важно значение за регулиране дейността на мускулите и нервите. Играе жизнено важна роля в поддържането на баланса на течностите в организма и не позволява образуването на отоци. Ако натрият „вкарва“ вода в клетките, то калият я „изпомпва“. Поради тази причина е необходим баланс между приема на натрий и калий.
Медиците твърдят, че в менюто на съвременните хора трябва да има повече храни, богати на тези елементи. На този дисбаланс може да се повлияе, като в ежедневното меню се добавят храни като авокадо, спанак, сладък картоф, сьомга, нар, банан и т н.
Вижте още и ⤵️
Витамини и минерали необходими на тялото
Натурални продукти помагат за избавяне от отоците
Поглезете краката си с глицерин
Алое и оцет лекуват подутите крака