Лечение на пролетни алергии при децата
Специфични алергии може да се проявяват през пролетта при децата и тийнейджърите. Някои от тях се израстват, т. е. след 20-годишна възраст отшумяват от само себе си. Други остават за цял живот, ако не се вземат мерки веднага.
Пролетният конюнктивит е от тези специфични алергии. Появява се при децата и тийнейджърите към края на март и през април, когато слънцето започва да грее силно, а цветята и тревите цъфтят. Той не се среща по друго време и много рядко засяга възрастните – горната граница е 25-години.
Хващат го по-често момчетата, а науката няма точно обяснение на какво се дължи тази полова разлика.
Обикновено първите симптоми се забелязват след 5-годишна възраст.
Признаците за пролетният конюнктивит са:
- зачервени и сълзящи очи
- силен сърбеж
- подути клепачи
- непоносимост към светлината
Възможно е да се образуват папили по горния клепач. Понякога има и сенна хрема.
Съветът е родителите веднага да заведат детето на офталмолог. Болестта, която се нарича още пролетен катар и пролетен катар-вернален конюнктивит, е упорита и лечението е продължително. Понякога се налага дори операция, защото папилите от вътрешната страна на клепача много се разрастват и започват да бодат окото.
Пролетният конюнктивит не е заразен. Заразни са обаче бактериалният и вирусният. Трудно е родителите да различат сами за кой вид става въпрос, симптомите им си приличат.
При пролетния и при бактриалния има сърбеж. При вирусния няма, за него е характерно, че сутрин при събуждане клепачите се оказват като залепени от секрет. При пролетия обикновено сърбежът е особено силен вечер, ако детето през деня е играло навън. Облекчаващо действие, преди на сутринта да го заведете на лекар, имат промивките на очите и компресите със студена вода.
Терапиите при трите вида конюнктивит са различни, затова е задължително диагнозата да постваи специалист и да назначи лечение.
Нелекуваният пролетен конюнктивит, освен че предизвиква неприятни усещания, може да доведе до различни усложнения, между които и намаляване на зрението.
Понеже пролетният конюнктивит е алергия, предизвикана от ултравиолетовите слънчеви лъчи, е добре децата да носят слънчеви очила. Препоръчва се родителите да ги закупят от лицензирана оптика, за да са сигурни, че стъклата са качествени и дават надеждна защита.
Алергичният ринит или т. нар. сенна хрема в редки случаи се отключва в детството. Обикновено се проявява чак в пубертета – на 12 – 15 години. Ако не се вземат мерки веднага, алергичният ринит продължава цял живот.
Медиците съветват родителите да обърнат внимание, ако тийнът изненадващо е получил типичните симптоми – тече му носа, киха, и да го убедят, че трябва да отидат при специалист. След като се направи тест, алергологът ще прецени дали става дума за алергия и може да предпише антихистаминово лечение.
Редовните промивки на носа са лесна и безвредна мярка срещу сенна хрема. Те облекчават състоянието, защото отпушват носа, като успокояват лигавицата и намаляват набъбването ѝ, причинено от възпалението.
Промивки могат да се правят и като профилактична мярка през пролетта, когато във въздуха има много полени от цъфтящите растения.
Единият вариант е да са с купени от аптеката разтвори, които съдържат минерални соли от морската вода и магнезий. Работа върши и обикновен разтвор на сол, също купен от аптеката.
Другият вариант е да приготвите разтвор за промивки в къщи, като преварите 1 ч ч вода (около 330мл). След като поизстине разтваряте в нея 1/4 ч л сол.
Ако има и сърбеж на клепачите, студени компреси с лайка ги успокояват.
Вижте още и ⤵️
Лечение при алергии с рецепти от нардоната медицина
Плесените в къщи причиняват алергия, кожни болести и халюцинации
Слънчевата алергия е опасна за хора с болни бъбреци
Студовата алергия най-опасна за младите