Досега беше известно, че сезонните промени могат да окажат влияние върху психическото състояние на хората. Ново проучване вече твърди, че те могат да повлияят пряко и върху начина , по който работи мозъкът.
Времето е в състояние да промени не само настроението, но и нивото на интелигентност, смятат учените. Според тях активността на мозъчните области варира в зависимост от нивото на слънчевата енергия и топлите и студени месеци.
В експеримента били включени 28 доброволци. Те били подложени на тестове и анализи по един път на всеки сезон – зимата, лятото, пролетта и есента. Това позволило да се направи преценка на динамиката на когнитивните мозъчни функции, включително на паметта, координацията, способността да се усвоява и обработва информация и т. н.
По този начин изследователите открили, че нивата на някои познавателно способности зависят от времето на годината.
Например краткосрочната памет достигнала своя връх през есента, но намалява активността си в деня на пролетното равноденствие. Областите на мозъка, отговорни за устойчивото внимание, пък показвали друга активност – по време на лятното слънцестоене достигали максималната граница на своята дейност, докато по време на зимното слънцестоене работели най-слабо.
Разбира се, тези зависимости трябва да бъдат изучени по-детайлно, допълват авторите на проучването. За разлика от дневните биоритми, тези които са свързани със сезоните, все още са малко изследвани.
Не пропускайте да видите и ⤵️
Философия на сезонното хранене
4 ефективни рецепти за коса при смяна на сезоните
Чудодейната сила на лимона в сезона на грипа