Още в първото и второто детство (от 2 до 7 и от 8 до 14 години) у детето се забелязват редица полови прояви, които окончателно се формират през годините на пубертета и едва тогава се определят като полов живот.
Ето защо още през детската възраст трябва да се провежда полово възпитание. То трябва да почива на принципите на половата хигиена и да се съобразява с възрастта на детето.
Преди всичко трябва да се избягва всичко онова, което може преждевременно да пробуди чувствеността на детето (например порнография). Детето трябва да се завива с лека (не много топла) завивка, трябва да му се дава природосъобразна (невъзбудителна) храна (без месо или с малко месо и с много белтъчни вещества).
Трябва да се следи също да не би около половите органи на детето да има протривания, ранички, обриви и други кожни дразнения, който да го карат да се чеше и с това да се приучи към онанизъм.
Да се говори правилно на детето.
На малките деца трябва винаги да се говори правилно и чисто. Трябва не само да не се изопачават думите и да се говори по детски, а да се поправя веднага грешката в произношението. Да се обърне внимание на пелтеченето, защото ако още в началото не се премахне този недостатък, много мъчно се оправя по-късно.
Забави и игри
Забавите и игрите са също така друг важен въпрос, защото “играта е детският рай”. Колко често са оплакванията, че детето не се заиграва само, а иска другите да го забавляват. То измъчва с капризите си майка, баща, дядо, баба. Не помагат никакви играчки – то иска ту едно, ту друго и търси постоянна промяна.
Грешката е там, че на децата се купуват много и все нови играчки. По този начин детето загубва способността само да се забавлява и да си прави играчки. За децата особено полезни са тия играчки, който могат да се сглобяват, разглобяват или от който може да се правят разни комбинации – къщички, кулички и други фигури.
Във всеки случай спазвайте следните правила:
1.Не давайте на децата наведнъж по много играчки, защото с това ги правите разсеяни;
2.Не купувайте нова играчка на детето, докато използва старата и не ѝ се насити;
3.Не се тревожете, че детето е счупило купената му нова играчка често то се забавлява много по-добре и повече твори, отколкото с новата.
Накрая ще отбележим, че най-добрата играчка е тази, която детето само е направило с ръцете и въображението си. При това децата трябва да играят предимно с връстниците си, понеже стремежите и силите им са еднакви.
Играта, която може особено да се препоръча и която води към укрепване на цялото тяло, е надбягването. Децата се стремят да достигнат определена цел и който пръв стигне до уреченото място или предмет, той се гордее, а останалите назад се срамуват и втори път се стремят да излязат победители.
Вижте още и ⤵️
Изкоренете ревността у децата
Линия на децата – гледане на ръка