На 2 юни отдаваме почит на големия поет-революционер Христо Ботев.
На този ден през 1876 година големият български поет и революционер намира смъртта си в битка за родината в подножието на връх Вола, където е улучен смъртоносно от куршум.
Денят на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България се чества ежегодно в България. Официално се отбелязва от 1901 г. Тази година отбелязваме 141 години от гибелта на Ботев и неговата чета. Кулминацията на тържествата е на връх Околчица.
Христо Ботев е роден в Калофер в семейството на даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева. Първоначално учи в Карлово, където е учител баща му, по-късно се завръща в Калофер, продължава учението си под ръководството на своя баща и през 1863 г. завършва калоферското училище. През октомври същата година заминава за Русия и се записва частен ученик във Втора Одеска гимназия, от която е изключен през 1865 г. Известно време е учител в бесарабското село Задунаевка. През 1867 г. се завръща в Калофер, започва да проповядва бунт срещу чорбаджии и турци, след което окончателно напуска Калоферр и заминава да живее в Румъния.
Там започва да се занимава активно с журналистика и да издава революционният вестник в. „Знаме“, а през 1875 г. излиза съвместната му стихосбирка със Стефан Стамболов „Песни и стихотворения“.
Когато научава за готвеното Априлско въстание, Ботев започва дейност за организиране на чета, става неин войвода.
На 20 май 1876 г., по нов стил 2 юни, е последният тежък бой – привечер след сражението куршум пронизва Ботев.
По традиция в 12.00 часа за 2 минути сирени в цялата страна придружават минутата за почит към паметта на Христо Ботев и на загиналите за свободата на България. При подаване на сигнала пешеходците и пътните превозни средства трябва да спрат движението си и да останат на място.
По традиция кулминацията на празника ще е на връх Околчица във Врачанския Балкан.