Църквата почита на този ден 40-те войника от арменския полк в гр. Севастия, които след жестоки мъчения загиват за своята вяра по време на преследванията на християните от император Лициний (IV в.).
Ето и кратко видео с информация за празника ⤵️
💌 Абонирайте се за нашия видео канал за да не пропуснете следващото ни интересно видео по темата!
Празникът е известен още като Четиридесет мъченици Севастийски, Свето четирси, Св. четиресе, Младенци.
Обреди и традиции
С този ден е свързано народното вярване, че слънцето се обръща към лято, времето се затопля и излизат всички буболечки, змии и гущери от дупките си.
На празничната трапеза се слагат 40 червени чупиш, пълнени с боб, а също и 40 сарми с ориз. Наливат се 40 чашки с вино и 40 с ракия. Изяждат се 40 залъка и се изпиват 40 глътки вода. На този ден стопанинът засява 40 корена и всичко се хваща.
Сред обичаите на празника основно място заема обредното гонене на змии и гущери. Предпазващо значение имат всички действия в този обред – паленето на огньове, прескачането им, удрянето по железни предмети и наричането: „Бягайте, змии и гущери, на 40 разкрача„.
Поверия
На този ден не трябва да се провлачва конец, за да не се въдят змии и не се споменава името на влечугите
Младенци се вписва в обредната поредица за посрещане на пролетта. Символиката му е обвързана с пролетното възраждане на природата и началото на новия земеделски сезон. Чества се на 9 март и съвпада с църковния празник Свети 40 мъченици.
Народно предание разказва, че на този ден Господ удря 40 пъти с тояга по земята, за да я разбуди за пролетта. Първи усещат това разбуждане 40 вида животни и излизат от своите зимовища. А останалите животни излизат скоро след това – на пролетния празник Благовец. Сред тях е и свещената за българина змия, смятана за образ на предците.
Поверието е, че на Младенци змиите се размърдват и се обръщат в съня си на другата страна, а на Благовец се събуждат и излизат навън.
За земеделците в този ден са най-важни воловете – много почитани като основни помощници в земеделието.
Казват, че на Младенци волът сваля 40-те пояса, които стягат силната му снага. Поради това на този ден селяните не впрягали воловете, а само раздавали за тяхно здраве обредни хлябове . На този ден момите сеели в своите градини босилек, чието благоухание се свързвало с моминското обаяние и хубост.
Вярвали, че посаденият на Младенци босилек е най-уханен и има магическа и лековита сила.
Ритуали за Младенци
В празничните ритуали за Младенци централна роля има обредният хляб. Този универсален символ на плодородие и благополучие служи и като жертвоприношение, и като ценен дар. Навред в България на този ден се раздава, т.е. дарява се обреден хляб. В някои райони наричат тези обредни хлябове по името на празника –
„Младенци”. Хлябът се раздава най-често за здраве на децата, особено за да не боледуват от шарка.
Вижте още и ⤵️
Пожелания за имен ден
Пожелания за имен ден на жена
Пожелания за имен ден на мъж