Празнична трапеза

Традииците и празничната трапеза за Никулден

Консумацията на риба на Никулден е голяма традиция

Никулден – трапеза и традиции

Обикновено жените приготвят шаран, тъй като според поверието шаранът е „слуга“ на Свети Николай.

На Никулден празнуват имената (именници)

КОЛО, КОЛЬО, КОЛЧО, НЕНА, НЕНКО, НЕНО, НЕНЧО, НИКО, НИКОЕЛА, НИКОЛ, НИКОЛА, НИКОЛАЙ, НИКОЛЕТ, НИКОЛЕТА, НИКОЛИНА, НИНА, НИНО, Ника, Нико, Никола, Николай, Николина, Никулина

Ето и кратко видео с информация за празника ⤵️

💌 Абонирайте се за нашия видео канал за да не пропуснете следващото ни интересно видео по темата!

На този ден обикновено се припомня следният случаи: веднъж, когато светецът в откритото море е бил уловен от бурята, и поради дупката на дъното в лодката започна да навлиза вода, той е бръкнал във водата с ръката му, извадил от там един шаран и запушил дупката с него. Оттогава, шаранът се счита за жертвена риба на трапезата в този ден. Поради това и празникът понякога го наричат „Рибен Св. Никола“.

На 6 декември шаранът не е просто гозба, а ритуал – своеобразно жертвоприношение към светеца, благодарност за закрилата в премеждия, надежда за добруване и радост, молитва за здраве и берекет.

Традииците и празничната трапеза за Никулден
Традииците и празничната трапеза за Никулден

Рибата, като цяло се смята за по-чиста храна от месото. Това не е случайно, тъй като тя натоварва храносмилателната система значително по-малко от месото, въпреки че белтъците й се усвояват почти както белтъците на телешкото и свинското. Рибата също така и съдържа омега-3 мастни киселини.

В деня на свети Николай на трапезата освен рибник и обредни хлябове, трябва да има и постни ястия: варена царевица, жито, постни сарми, чушки с ориз, боб.

Рибникът – шаран в тестосе счита за традиционното ястие на този празник.

Той се приготвя от шаран или друга риба с люспи, защото „голата“ риба навява тъжни мисли и беднотия. Той се пече в пещ, заедно с обредните хлябове. Приготвят се два за всеки дом. Рибникът и погачата се освещават в църква или вкъщи, а късове от тях се раздават на съседите. По-голямата част от рибника и хлябовете задължително се изяжда на семейната вечеря.

Народната традиция повелява обредният Рибник и хлябовете да се освещават в църква или вкъщи, а късове от тях да се раздават на съседите.

Трапезата на Никулден не се вдига през целия ден и е на разположение на гостите. На този ден се канят роднини, кумове и съседи, и се освещава голяма трапеза, която завършва с песни и веселба.

Най-възрастния прикадява трапезата. Костите на никулденския шаран не се изхвърлят, а се изгарят, закопават в земята или се пускат в реката – вярва се, че така ще се опази и умножи плодородието и семейното благополучие.

Трапезата не се вдига, за да могат да хапнат и починалите близки и да ни закрилят. Вдигнатият високо и разчупен хляб от мъжа в къщата има за задача да „вдигне” житата в бъдещата реколта.

Не пропускайте и ⤵️
Св. Варвара, Св. Сава и Св. Никола – трапези и традиции
Пожелания за Никулден
Никулден
Никулден – Църковен Празник

👉Имени дни през този месец

 

Свързани статии

Back to top button