Съдържание
Напоследък все по-често се говори за лечебните свойства на музиката. Учените са доказали, че всяка нежна и приятна за ушите мелодия може да ни помогне да намалим ежедневния стрес, да подобрим взаимоотношенията си и дори да накараме тялото си да се самолекува при някои заболявания.
Музикалната терапия се развива като научна дисциплина от средата на миналия век, обясняват специалистите. Това е по-скоро допълнителна (съпътстваща) форма за лечение. Според най-разпространените схващания става дума за метод, който работи със звук, ритъм, мелодия, хармония и други елементи на музиката. Всяка сесия може да бъде индивидуална или групова според целите, които се преследват. Най-добре би било обаче двете форми да вървят успоредно или да се редуват.
Обичайно специалистите по музикотерапия и психотерапия се обучават между 4 и 6 години, преди да започнат да практикуват тази терапия, съпътстващо стандартно медикаментозно или друг вид лечение. Всеки специалист, завършил съответното обучение, отговарящо на изискванията на Европейската конфедерация по музикотерапия, може да практикува в тази сфера.
За много хора музикалната терапия звучи антрактивно, а и методите ѝ са лесно достъпни. Обикновено то се прилага в частни центрове и институти, като изключение правят Австрия, Великобритания, Латвия и САЩ, където това съпътстващо лечение е част от програмите за възстановяване в болниците и се заплаща от здравните каси.
Забравете за стреса и деменцията
Различните методи на музикална терапия се използват според конкретните проблеми и потребности на пациента. Клиничната музикотерапия обхваща соматични заболявания при деца и възрастни, както и поведенчески и когнитивни затруднения. Музикалната психотерапия пък е особено подходяща при психосоматични заболявания, проблеми във взаимоотношенията, както и като превенция – а именно в работата за изграждане на личностни умения, обясняват специалистите.
В повечето случаи обаче този метод на лечение помага на хората, страдащи от тревожност и стрес, с определени психични разстройства, емоционални и поведенчески затруднения, някои хронични заболявания, деменция, нарушения в речта, проблеми с храненето, зависимости и т н.
Музикалната терапия е полезна и за хора, които търсят начин за изразяване. Има също така място във фамилната терапия, при проблеми във взаимоотношенията между партньори и други. Използва се в хирургията, неврологията и дори при работа с бременни жени.
Слушайте мелодията и ритъма
Клиничната музикална терапия в повечето случаи употребява така наречената „клинична музикална импровизация“, а някои от подходите употребяват готови запаси на музикални произведения, обясняват специалистите. Има схващания от древността, че всеки орган в нашето тяло вибрира по свой начин и енергията на този ритъм съвпада с определени звуци на музикални инструменти. А когато работата му се наруши, той променя своя ритъм, честотата и силата на своите вибрации. Болното сърце е най-яркият пример за това. За да се възстанови то, на помощ идва музиката, категорични са терапевтите.
В работата си те включват определен инструмент, от чиито вибрации душата има нужда и така постепенно да влиза в синхрон. За тези твърдения обаче все още няма категорични научни доказателства.
Ето защо съвременната музикотерапия не базира работата си върху тях, но те винаги се вземат предвид. Важно е да се слуша музиката, и да се следва ритъмът, за да се постигне хармония.
Подобрява шофирането на дамите
Шофирането може да бъде много стресиращо, особено ако сте попаднали в задръстване при интензивен трафик или пък сте неопитен шофьор и всички ви свиркат нервно с клаксон. А това напрежение, макар и да него усещата, в крайна сметка ще повлияе на сърцето ви. На всичко това може да се противодейства, твърдят специалистите.
Последните изследвания показват, че слушането на музика в колата успокоява нервите и предпазва сърцето от нездравословно натоварване при 80 % от дамите, които сядат зад волана.
Сърдечният стрес е показяател за това, колко се натоварва сърцето. Когато хората са стресирани, организмът им освобождава съединения, които ускоряват сърдечния ритъм и вдигат кръвното налягане. Това увеличава опасността от възникване на сърдечна недостатъчност, деменция, инсулт или инфаркт за онези шофьори, които вече имат проблеми.
В същото време отдавна е известно, че музиката подсъзнателно влияе върху ритъма на мозъчните вълни и регулира активността на нервната система, като сваля кръвното налягане и успокоява пулса. Знае се също така, че когато човек пее, той активира определен участък от мозъка си, изпитвайки по-положителни емоции. Съответно започва да се чувства по-щастлив. А когато хората слушат своето пеене, на фона на музиката в колата, буквално изпитват физическо удоволствие.
Терапията е подходяща за всеки
Методът няма противопоказания. Най-лошото, което човек може да направи, е да попадне на неподходящ или недостатъчно компетентен специалист. Иначе терапията е подходяща за хора на различна възраст, както за лечение, така и за превенция. Възстановяващите сеанси с експресивни изкуства са лесно достъпни. А при умение да се борави с музиката, човек може да ги практикува и сам в къщи.
Музикотерапията за деца е от съществено значение в ранното детско развитие, при поведенчески проблеми, проблеми свързани с когнитивните умения при децата, както и при някои заболявания като например при деца от аутистичния спектър, затруднения в комуникацията, говорни проблеми и куп други.
Предимството на психологическата работа в съчетание с някакво изкуство (особено с музика) е в това, че бързо се стига до сферата на емоциите. Това прави процеса приятен и по-кратък в сравнение с други по-вербални подходи, категорични са специалистите.
Вижте още и ⤵️
Музиката е балсам за нервите
Животните познават музиката на различни композитори
Каква да е музиката за романтична среща и страстен секс?