Поверия и суеверия

Поверия и суеверия за Тодоровден

Тодоровден - поверия и суеверия

Тодоровден (или конски великден) – 8 март 2025

Тодоровден се празнува съботата след Сирни Заговезни. Съботният ден от първата седмица на Великия пост, седмица след Сирни Заговезни е църковен празник, в памет на Свети великомъченик Теодор Тирон – Тодоровден.

На Тодоровден (Конски Великден) празнуват имената (именници)

ДОРА, ДОРИАН, ДОРИАНА, ДОРИЕТА, ДОРИНЕЛА, ТЕО, ТЕОДОР, ТЕОДОР(А), ТЕОДОРА, ТОДОР, ТОДОРА, ТОДОРА,ТОДОРКА, ТОДОРКА, Тодор

Традиция е на този ден да се организират надбягвания с коне. Победителят в състезанието се окичва с венец, а в дома на стопанина му се извива дълго хоро. На Тодоровден жените правят и раздават обредни питки за здраве. Те се наричат „копито” или „конче”, а върху тях се изработват желаните фигурки. Измежду ястията на трапезата за празника, трябва да има варена царевица, пита, гъбена чорба, картофи, супа от леща.

Тодоровден - поверия и суеверия
Тодоровден – поверия и суеверия

Народни поверия и суеверия за Тодоровден.

Според едно поверие седмицата, започваща от Тодоровден, е една от най-опасните в годината. През Тудоришката неделя, нощем из селото броди светецът, преобразен като „кара-кон“ или „вкара-кончен“ (вампирясъл) мъртвец. Оттам идва и думата „караконджул“ – зъл дух в тялото на животно. Така живота и смъртта се преплитат в образа на светеца.

Конят е почитан като вярно и предано на човека животно. Той също така е недосегаем за змейове и самодиви. Дори чумата не напада човек на кон. Затова той и езадачът му са издигнати в култ. Конят осъществява посредничеството между двата свята, между живите и мъртвите.

За прабългарите животното е било и тотем и слънчев символ. Черепът на коня е бил окачван по оградите, за да предпазва от зли сили.

Рано сутринта на празника майките изкъпват децата си, за да не ги боли глава и да не се разболяват.

Преди кушята пък жените мият косите си с вода, в която има слама от яслите на конете. След умиването хвърлят водата на улицата след конете. Наричането е косите да са здрави и дълги като конска грива.

Свети Тодор е не само закрилник на конете, а и покровител на булките и раждаемостта, затова младите невести приготвят малки хлебчета и ги раздават ги на близки и роднини, а те пък им пожелават да имат деца.

В Габровско на този ден празнуват младите семейства, които са сключили брак през изминалата година. Те посрещат гости, които им носят подаръци и краваи, наречени булченски, украсени със здравец. Според поверието, колкото повече краваи получи младата невеста, толкова тя ще е по- добре в новия и дом и ще ражда повече деца.

Вижте още и ⤵️
Пожелания за Тодоровден
Обичаи и традиционната трапеза за Тодоровден
Пожелания за имен ден на мъж
Пожелания за имен ден на жена
Пожелания за имен ден

Свързани статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button